Medzinárodný filmový festival EKOTOPFILM – ENVIROFILM
Medzinárodný filmový festival EKOTOPFILM – ENVIROFILM, najstarší svojho druhu na svete, zavítal aj do Nových Zámkov. V rámci svojej regionálnej tour sa 24. 3. 2026 uskutočnil v Kine Mier a naši žiaci nemohli chýbať. Tento ročník festivalu niesol motto „Zachráňme originál“, zdôrazňujúce potrebu ochrany biologických druhov pred ľudskou aktivitou. Cieľom je prostredníctvom filmov a sprievodných aktivít vzdelávať verejnosť a motivovať ju k pozitívnym zmenám v správaní voči našej planéte.
Medzi premietanými krátkymi filmami boli:
- The leap beneath
- Save the wild tiger
- Justice for nature
- Zles (Badwoods)
- Nádej pre kráľa nebies
Počas podujatia sa uskutočnila aj diskusia s odborníkmi na tému „Food waste – plytvanie potravinami“. Ide o celosvetový problém plytvania, zahŕňajúci vyhodené potraviny z domácností, reštaurácií či obchodov, ktorý má vážne environmentálne a ekonomické následky.

Hodina deťom je celoročná verejná finančná zbierka organizovaná Nadáciou pre deti Slovenska. Nadácia pre deti Slovenska je jedna z najväčších mimovládnych neziskových organizácií s celoslovenskou pôsobnosťou so zameraním na pomoc deťom a mladým ľuďom. Grantový program Hodina deťom finančne pomáha deťom a mladým ľuďom v krízových situáciách a akútnom ohrození už 27 rokov (od roku 1999). Výťažok zo zbierky putuje na podporu užitočných a jedinečných projektov zameraných na rozvoj osobnosti a tvorivosti u detí, rozvíjanie ich individuálneho potenciálu v závislosti od ich zdravotného stavu, talentu či hendikepu, skvalitňovanie školského prostredia, budovanie komunít i bezpečného prostredia pre deti, ale aj na intervenčné projekty, ktorých cieľom je riešiť problémové situácie detí. 

18. 3. 2026 naša škola privítala členov Mládežníckeho parlamentu mesta Nové Zámky. Žiaci prvého a druhého ročníka mali možnosť nahliadnuť do činnosti tohto parlamentu a oboznámiť sa s ich aktivitami, ktoré realizujú počas celého roka. Ich predseda, Samuel Laho, nám formou prezentácie vysvetlil, ako vznikli, aké boli ich začiatky a čo uskutočnili do dnešného dňa. V roku 2024 získali, podobne ako my s naším školským parlamentom, ocenenie Nitrianskej krajskej rady mládeže - YOWA v kategórii „Mládežnícky parlament“. Súčasťou stretnutia bola aj neformálna časť, na ktorej si mohli naši žiaci zasúťažiť a na záver bol priestor na diskusiu a otázky. Nielen ja ale aj naši hostia ocenili aktívny prístup našich žiakov, ktorí sa zapájali do komunikácie a viacerí prejavili záujem byť členmi tohto parlamentu. Žiaci si vymenili kontakty a dohodli sa na nezáväznom stretnutí. Túto prednášku hodnotím veľmi pozitívne, keďže sa našim žiakom otvorili možnosti získať skúsenosti i v tejto oblasti.
Žiaci stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Nitriansky samosprávny kraj sa zapojili do XVIII. ročníka súťaže Plagát a príbeh roka 2026 s témou „Kyberpriestor s rešpektom“. Súťaž vyhlásil Odbor školstva Úradu NSK v spolupráci s Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky a bola zameraná na prevenciu sociálno-patologických javov a podporu zodpovedného správania v online priestore.