Cukrovka – nezvaný hosť
Dňa 9. októbra 2025 sa v priestoroch Csemadoku v Nových Zámkoch uskutočnila preventívna akcia určená členom Zväzu postihnutých civilizačnými chorobami.
Odbornú prednášku na tému „Cukrovka – nezvaný hosť“ pripravila a viedla Mgr. Veronika Nemčická, vyučujúca odborných predmetov.
Prednáška bola zameraná na zvýšenie povedomia o cukrovke – jednej z najrozšírenejších civilizačných chorôb súčasnosti. Prítomní sa dozvedeli, čo cukrovka je, aké má príznaky, aké sú jej typy, ako prebieha diagnostika, liečba, a najmä ako jej možno predchádzať alebo ju udržiavať pod kontrolou. Zdôraznený bol význam zdravého životného štýlu, správnej výživy, pravidelného pohybu a preventívnych vyšetrení. Súčasťou programu boli aj merania glykémie a krvného tlaku, ktoré realizovali žiaci IV. A triedy – Zoja Hajduová, Jozef Piroška, Nela Biricová a Lenka Poláková. Táto iniciatíva sa stretla s pozitívnym ohlasom a veľkým záujmom seniorov o samotné merania.
Prevencia dokáže veľa – dôležité je začať včas. Veríme, že aj táto akcia prispela k zvýšeniu zdravotného povedomia a podporila zdravší životný štýl prítomných.

Mgr. Veronika Nemčická
Dňa 09.10.2025 sa naša Stredná zdravotnícka škola-Egészségügyi Középiskola Nové Zámky zúčastnila Burzy informácií v Leviciach, kde sme s radosťou prezentovali našu školu žiakom základných škôl, ich rodičom, učiteľom aj širokej verejnosti.
Dnes sa na našej škole uskutočnila preventívna aktivita zameraná na osvetu správneho umývania rúk ako účinnej prevencie pred šírením infekčných ochorení. Podujatie pripravili žiaci – Milan Likér a Bianka Dráfiová (III. MPS) členovia Skupiny Mládeže Slovenského Červeného kríža pôsobiacej na našej škole spolu s pedagógmi PhDr. Sebestyénovou, PhD. a Mgr. Šutovou, ktorí si pre žiakov z druhého ročníka pripravili zaujímavý a poučný program.
V sobotu 4. októbra 2025 som sa zúčastnila pedikérsko – podologického kongresu PEDANTE, v Hoteli Park v Piešťanoch, kde bola naša škola pozvaná ako hosť. Toto pozvanie pre nás znamenalo veľkú česť, s radosťou som ho prijala, a to najmä preto, aby som odprezentovala vzdelávanie v študijnom odbore podológ, ktorý sa na našej škole vyučuje v poradí už 6. školský rok. Na začiatku prezentácie som sa venovala stručnej histórii našej školy a pripomenula som jej tohtoročné 80. jubileum. Venovala som sa aj tomu, ako to celé s podológiou začalo, ako prebieha štúdium, klinická prax a ako sa štúdium ukončuje. Vyzdvihla som aj úspechy, ktoré sme s podologickým tímom dosiahli, no najmä to, prečo je štúdium podológie pri aktuálnych požiadavkách na zdravotnícke povolania veľmi dôležité.
Záujem o štúdium po prezentácii bol ohromujúci, no zodpovedala som na všetky zvedavé otázky účastníkov. Vyzdvihla som aj stredné zdravotníckeškoly vo Zvolene a Košiciach, ktoré štúdium od aktuálneho školského roka už vyučujú. Kongresu sa zúčastnilo aj pár našich bývalých žiakov a žiačok, s ktorými som sa rada opätovne zvítala a zaspomínali sme si na ich štúdium na našej škole. Nechýbalo ani pár našich aktuálnych prváčok a druháčok, ktorých absolvovanie študijného odboru ešte čaká.
Slávnostné oceňovanie bronzovej úrovne programu DofE je významná udalosť, pri ktorej sa oceňujú účastníci, ktorí úspešne splnili všetky požiadavky tejto úrovne. Bronzová úroveň je prvým krokom v programe, ktorý pomáha mladým ľuďom rozvíjať nové zručnosti, zlepšovať fyzickú kondíciu, zapájať sa do dobrovoľníckych aktivít a zdolávať výzvy v oblasti expedície.
Po predchádzajúcich ročníkoch Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch vyhlásila 3. ročník celoslovenskej autorskej súťaže s názvom JURÍK očami MLADÝCH. Súťaž je určená pre mladých ľudí od 15 do 25 rokov, ktorí sa môžu do súťaže zapojiť zaslaním originálnej poviedky bez ohľadu na tému. Cieľom súťaže je motivovať mladých ľudí k poviedkovej tvorbe. Zároveň si prostredníctvom súťaže knižnica pripomína prínos významného regionálneho spisovateľa, novinára a politológa Ľuboša Juríka, ktorý sám podporoval mladých autorov.